RESULTS

2nd Oct 2019
Caterham 4 Lower Kingswood “B” 10
Lower Kingswood “A” 6 Wallington “A” 8
Smugglers “B” 1 Victoria 13
Woodmansterene 13 Chipstead 1
Hungry Horse 4 Smugglers “A” 10
Wallington “B” V BYE

COMPETITIONS

MIXED SINGLES
30th OCTOBER 2019 AT CATERHAM CIU
501 STRAIGHT START, BEST OF 3, ONE TOSS OF COIN
PLAY DOWN TO THE LAST 2 PLAYERS

WARNING
OWING TO THE AMOUNT OF ENTRIES PLEASE BE NO LATER THAN 8.15PM WHEN THE DRAW WILL BE MADE.
THE COMPETITION WILL BE PLAYED UPSTAIRS

1) Mark Wilson
2) Steven Wilson
3) Kev Booker
4) Terry Gordon
5) James Lawton
6) Bob Letts
7) Nick Stillman
8) Berni Smyth
9) Tom Curis
10) Bob Brandon
11) Warren Butt
12) Steve Heath
13) Chris Smith
14) Trevor Lowe
15) Wayne Puddicombe
16) Graham Elsom
17) Ian Steele
18) Sally Wilson
19) Scott Mackie
20) Stuart Styles
21) Brian Mackie
22) Andy Palmer
23) Michael Burtenshaw
24) Chris Chandler
25) Colin Snook
26) Wayne Kelly
27) Tony Cartwright
28) Dave Mann
29) Kev Gibbs
30) Del Cannon
31) Del Wright
32) Steve Lester
33) Paul Woodley
34) Les Corps
35) Chris Corps
36) Ben Taylor
37) Paul Ardley
38) Jon Dumpleton
39) Sue Shefford
40) V Kamdar
41) Brian Schaffer
42) Lee Royal
43) Martin Pettifar
44) Gordon Hughes
45) Adam Jones
46) Terry Harris
47) Ron Penfold
48) Dennis O’Leary
49) Martin Bush
50) Ryan Olver
51) Damien Olver
52) John Crowley
53) Mick McLaughlin
54) Billy Thomas
55) Luke Crampton
56) Daz Minton
57) Des Barry
58) Conner Scutt
59) Greg Martin
60) Jason Speenger
61) Julie Peers
62) Katie Peers

PAIRS
20th NOVEMBER
PLAYED AT WOODMANSTERENE & WALLINGTON

WOODMANSTERENE
M. Wilson & S Thompson
K Booker & Terry Gordon
T Woolgar & W Lamb
C Haggis & Megan Harris
R McClellan & J Lawton
A Farrington & S McGinty
B Letts & K Murphy
W Puddicombe & C Smith
I Steele & S Wilson
M Burtenshaw & N Burtenshaw
W Kelly &T Cartwright
P Ardley & J Dumpleton
M Pettifar & L Royal
R Penfold & T Harris
B Thomas & M Mclaughlin
D Minton & D Olver
L Crampton & J Crowley
G Martin & P Draper
C Scutt & K Peers

MARSHALLS
JOHN VINE & MARK WILSON

WALLINGTON
S Wilson & J Wilson
B Smyth & N Stillman
D Ennis & J Smith
S Heath & T Curtis
T Lowe & B Brandon
S Mackie & S Styles
A Palmer & B Mackie
P Jones & L TAylor
C Snook & D Wright
D Mann & S Lester
D Cannon & K Gibbs
L Corps & B Taylor
V Kamdar & A Jones
G Hughes & S Shefford
R Olver & M Bush
D Barry & J Peers
J Sprenger & S Sprenger
G Hill & D Stafford

MARSHALL
GRAHAM ELSOM

ALBERT GEORGE
CUP 1501
AT THE VICTORIA CLUB
PLAY DOWN TO LAST TWO
11th DECEMBER
Mark Wilson
Jan Wilson
Sharron Thompson
Terry Gordon
James Lawton
Nick Stillman
Berni Smyth
Tom Curtis
Steve Heath
Chris Smith
Warren Butt
Trevor Lowe
Wayne Puddicombe
Graham Elsom
Scott Mackie
Stuart Styles
Brian Mackie
Andy Palmer
Michael Burtenshaw
Colin Snook
Wayne Kelly
Dave Mann
Tony Cartwright
Kev Gibbs
Steve Lester
Del Wright
D Cannon
Les Corps
Chris Corps
Ben Taylor
Paul Ardley
Jon Dumpleton
Sue Shefford
V K amdar
Brian Schaffer
Lee Royal
Martin Pettifar
Gordon Hughes
Adam Jones
Terry HArris
Dennis O’Leary
Martin Bush
Ryan Olver
Damien Olver
John Crowley
Mick McLaughlin
Billy Thomas
Luke Crampton
Daz Minton
Des Barry
Connor Scutt
Greg Martin
Jason Sprenger

THE MARTIN WOODLEY MIXED PAIRS COMPETITION

601 STRAIGHT START, FINISH ON A DOUBLE 1 TOSS OF A COIN
PLAY DOWN TO THE WINNER AT EACH VENUE
8th JANUARY 2020
DRAW 8.15 pm START 8.30pm

SMUGGLERS INN
M WILSON & L McGLYNN
S WILSON & J WILSON
k BOOKER & L ORFORD
I STEELE & S WILSON
S STYLES & J O’NEILL
B MACKIE & l BURNETT
G HUGHES & SHEFFORD
M BUSH & S STURLA JOY
J SPRENGER & S SPRENGER

MARSHALL KEITH MITCHELL

LOWER KINGSWOOD CLUB
S THOMPSON & T GORDON
T WOOLGAR & W LAMB
C HAGGIS & M HAGGIS
M BURTENSHAW & B O’NEILL
A PALMER & S PENTACOST
S MACKIE & S WARD
C SCUTT & K PEERS
J PEERS & D BARRY

MARSHALL JOHN VINE

CHARITY NIGHT 29th JANUARY
AT THE VICTORIA CLUB
The competition will be in aid of Prostate Cancer
run by Stacey & Jason Sprenger
start 8.15 pm for 8.30pm
Can you please let Keith Mitchell know if you are taking part

FOURS COMPETITION
4th March 2020
venue WOODMANSTERENE CLUB
PLAY DOWN TO THE WINNER AT EACH VENUE

Lower Kingswood “B”
Mark Wilson
Steven Wilson
Sharron Thompson
Terry Gordon
Jan Wilson
*****
Smugglers Inn “A” (1)
Bob Letts
Kevin Murphy
John Smith
Dave Ennis
Gavin Hill
*****
Smugglers Inn “A” (2)
Ian Walker
Paul Martins
Nick Stillman
Berni Smyth
*****
Wallington “A” (1)
Steve Heath
Trevor Lowe
Wayne Puddicombe
Chris Smith
*****
Woodmansterene (1)
Dave Mann
Kev Gibbs
Pat Hunma
Steve Lester
*****
Woodmansterene (2)
Del Wright
Colin Snook
Chris Chandler
Del Cannon
*****
Victoria club (1)
Les Corps
Ben Taylor
Paul Ardley
Jon Dumpleton
*****
Lower Kingswood “A” (1)
Damien Olver
Ryan Olver
Martin Bush
Daz Minton
Dick Joy
Sue Sturla Joy
*****
Lower Kingswood “A” (2)
Luke Crampton
Mick McLaughli
Billy Thomas
John Crowley
Phil Nutkins
*****
Hungry Horse (1)
Des Barry
Julie Peers
Connor Scutt
Katie Peers
Tony Dedman

MARSHLLS
John Vine & Mark Wilson

FOURS COMPETITION
4th March 2020
Venue WALLINGTON CLUB
PLAY DOWN TO THE WINNER AT EACH VENUE

Wallington “B” (1)
Scott McGinty
Ryan McClellan
James Lawton
Aaron Farrington
*****
Wallington “B” (2)
Tom Woolgar
Wendy Lamb
Clive Haggis
Megan Haggis
*****
Wallington “A” (2)
Graham Elsom
Warren Butt
Bob Brandon
*****
Chipstead Bowls
Ian Warren
K Hall
C Hall
J Workman
Ian Steele
*****
Caterham
Stuart Styles
Scott Mackie
Andy Palmer
Brian Mackie
Michaael Burtenshaw
*****
Woodmansteren (3)
Wayne Kelly
Paul Woodley
Tony Cartwright
Les Taylor
*****
Victoria Club (2)
V Kamdar
Adam Jones
Martin Peffifar
Lee Royal
*****
Victoria Club (3)
Gordon Hughes
Sue Shefford
Brain Schaffer
Chris Corps
Gerry Turner
*****
Hungry Horse (2)
Jason Sprenger
Stacey Sprenger
Paul Draper
Greg Martin
Jim Cook
MARSHALL GRAHAM ELSOM
*****

LADIES SINGLES COMPETITION
25th March 2020

Hungry Horse
Jan Wilson
Sharron Thompson
Sally Wilson
Linda Barnett
Sue Pentacost
Sue Shefford
Julies Peers
Katie Peers

MARSHALL JAN WILSON

*****
Chipstead Bowls
Lin Orford
Barbara Murray
Megan Haggis
Sally Ward
Jo O’Neill
Stacey Sprenger
Sue Sturla Joy

MARSHALL STACEY SPRENGER

Forth coming competitions and Events

9th October League Cup
30th October Mixed Singles Competitions 1 venue AT CATERHAM

20th November Pairs Competitions AT WOODMANSTERENE CLUB & WALLINGTON CLUB
MARSHALLS AT WDC JOHN VINE & MARK WILSON. AT WALLINGTON GRAHAM ELSOM

11th December Albert George Cup AT VICTORIA CLUB
8th January 2020 Mixed Pairs Competitions SMUGGLERS INN & LOWER KINGSWOOD CLUB

29th January 2020 Charity Night AT VICTORIA CLUB RUN BY JASON AND STACEY SPRENGER START 8.15pm FOR 8.30pm

4th March 2020 Fours Competitions AT WOODMANSTERENE CLUB
MARSHALLS JOHN VINE & MARK WILSON
4th March 2020 Fours Competitions AT WALLINGTON CLUB
MARSHALL GRAHAM ELSOM

25th March 2020 Ladies Singles Competition
AT HUNGRY HORSE. MARSHALL JAN WILSON
AND AT CHIPSTEAD BOWLS CLUB MARSHALL STACEY SPRENGER

22nd April 2020 Team Singles AT CHIPSTEAD BOWLS MARSHALL KEITH MITCHELL

6th May League Cup AT WALLINGTON CLUB MARSHALL GRAHAM ELSOM

6th May Consolation Cup AT LOWER KINGSWOOD CLUB MARSHALL KEITH MITCHELL

13th May Captains and Secretary’s Cups BOTH PLAYED AT THE VICTORIA CLUB

20th May Finals Night AT CATERHAM

27th May Presentation night at The Smugglers Inn